REHABILITACE

 

  • Mobilizace a měkké techniky, Elektroléčba,
  • Magnetoterapie, Rašelinové zábaly, Laseroterapie
  • Individuální léčebná tělesná výchova, Reflexní a vazivová masáž  

 

 

 

Rehabilitace - tel: 325  877 056

  Bc. Eva Adamovičová Markéta Králová Jana Pivoňková
Pondělí   7:00 - 13:00 11:30 - 17:30   8:00 - 11:30
Úterý 12:00 - 18:00   8:00 - 14:00 10:00 - 14:00
Středa   7:00 - 13:00 11:30 - 17:30 14:00 - 18:00
Čtvrtek 12:00 - 18:00   8:00 - 14:00   8:00 - 11:30
Pátek   7:00 - 13:00   8:00 - 14:00 11:00 - 14:00

 

Mobilizace a měkké techniky patří mezi prostředky manuální medicíny.

Mobilizace je výkon, jehož cílem je ovlivnění pohyblivosti v kloubu, včetně kloubní vůle. Je to postupné, nenásilné obnovování hybnosti kloubu při funkční poruše. Mobilizace je prováděna opakovanými nenásilnými pohyby ve směru kloubní blokády (omezené kloubní vůle).

Indikace mobilizace:

  • klinické zjištění kloubní blokády podpořené dalšími pomocnými vyšetřeními podle stavu pacienta
  • chronická kloubní onemocnění degenerativního charakteru (arthrosy kloubní)
  • stavy po úrazech a po dlouhodobých fixacích (věnujeme pozornost i kloubům nad a pod postiženým kloubem)

Měkké techniky ovlivňují struktury jako jsou kůže, podkoží a fascie hlazením, protažením, řasením nebo tlakem.

K základním přístupům při řešení bolestivých stavů pohybového aparátu patří působení na sval. Tradiční terapie v sobě zahrnuje širokou škálu metod. Z těchto metod používáme nejčastěji tzv. postizometrickou relaxaci (PIR).

 

Elektroléčba je léčebná metoda, která při léčbě využívá elektrickou energii různých frekvencí a intenzit za účelem lokálně pozitivně ovlivnit bolestivost postiženého místa, zlepšit jeho prokrvení, stimulovat nebo naopak uvolňovat svalstvo a okolní měkké tkáně, a také působit protizánětlivě.

V naší rehabilitaci využíváme tyto elektroléčebné metody:

  • Ultrazvuk, který zlepšuje prokrvení a výživu tkání, podporuje tkáňovou difuzi, má spasmolytický (křeče uvolňující), resorbční (podporuje vstřebávání látek do buněk), analgetický (bolest utišující) a antispasmodický (= zabraňuje křečím svalů, hlavně v tzv. dutých orgánech jako žaludek anebo střevo) účinek. 
    Místo aplikace vždy předepisuje lékař, v zásadě se ultrazvuk aplikuje buď do místa bolesti, na příslušný míšní kořen anebo v dráze nervu.
  • Interferenční proudy, které působí přímo na svaly, nervy, zlepšují prokrvení (hyperémii) a výživu tkáně, na efektu se podílí především vasodilatace, analgezie a tonizace tkání. 
    Podle nastavení frekvence a její modulace je možné dosáhnout účinků motoricky dráždivých (až k navození svalové gymnastiky) anebo docílit ústupu zvýšeného svalového napětí; navodit výraznější účinek analgetický a spasmolytický nebo střídavě dráždící a tlumivý (podílející se na resorpci otoků a výpotků).
  • Diadynamik je tvořen smíšenými proudy, které využívají účinky současné aplikace galvanického a faradického nebo jiného impulsního proudu. 
    Touto kombinací se účinky jednotlivých druhů proudu slučují, především účinek hyperemizační a analgetický. Na galvanickou složku proudu nastupuje složka impulsní. 
    Sinusové impulsní proudy mají účinek inhibiční nebo facilitační, což záleží na frekvenci, intenzitě a dalších parametrech. 
    Proud s účinkem převážně inhibičním má frekvenci 100 Hz, proud s frekvencí 50 Hz má spíše účinek dynamogenní, tedy excitační, facilitační a tonizující, odstraňuje otok obalu nervu, tlumí bolest, tonizuje svaly. 
    Proceduru předepisuje lékař, upřesní lokalitu aplikace a potřebnou charakteristiku druhu proudu. 
    Používají se na onemocnění pohybového aparátu (bolesti kloubů a páteře)
  • REBOX Physio je přenosný elektroterapeutický přístroj napájený baterií. Obsahuje dvě elektrody – jednu válcovou, kterou drží klient v navlhčené dlani, a druhou dotykovou, kterou terapeut přikládá na léčená místa. 
    K léčbě se využívají tři programy – Gentle, Standard a Analgetik. 
    Jeho významnou vlastností je nejen léčení, ale i diagnostika, tedy získávání informací z tkáně během léčby. 
     Využití terapie pomocí tohoto přístroje se doporučuje při neuralgiích, migrénách, artrózách, stavech po úrazech a jiných indikacích.

 

Magnetoterapie je léčebná metoda spočívající v působení magnetického pole na lidské tělo. Takové magnetické pole má regenerační účinky a urychluje hojení, odstraňuje bolest, zlepšuje prokrvení a působí proti zánětu a otokům. Při jeho pravidelné dlouhodobé aplikaci lze docílit zmírnění až odstranění mnoha onemocnění, snížení spotřeby léků a posílení imunity.

Mezi nejvyhledávanější účinky nízkofrekvenční pulzní magnetoterapie patří:

  •  zrychlení regenerace buněk
  • protizánětlivé působení
  • zmírnění bolestí
  • urychlení procesů hojení (zvláště poúrazové stavy)
  • rozšíření cév, zlepšení prokrvení
  • stabilizace krevního tlaku
  • posílení a zlepšení funkce imunitního systému
  • stimulace metabolismu kostí a posílení jejich struktury
  • harmonizace vegetativního nervového systému
  • snížení spotřeby léků
  • zmírnění kloubních a svalových bolestí
  • uvolnění ztuhlých svalů
  • protikřečové působení
  • odstranění otoků

 

Rašelinové zábaly

Jednorázové rašelinové zábaly jsou pláty rašeliny, které se přikládají na tělo klienta. Na plát se přiloží ohřátý nosič tepla na 60°C, který postupně zahřívá plát rašeliny na 40 - 45°C a udrží si tuto teplotu po celou dobu procedury, která obvykle trvá 20 minut. Prohřátím se urychlují metabolické procesy v těle a zároveň se teplem uvolňují z rašeliny léčivé organické a minerální látky, které prochází pokožkou do těla klienta. Bezprostřední účinek rašelinového zábalu je analgetický, spasmolytický (uvolnění svalového napětí a změkčení vaziva), lokální zvýšené prokrvení tkání a povzbuzení imunitního systému. Zároveň má omlazující efekt na pokožku. Zábal je vhodné aplikovat před masáží či fyzioterapií nebo samostatně.

Indikace:
artróza, svalová kontraktura, bolesti kloubů a páteře, obezita, celulitida, vhodné pro zvýšení lokálního prokrvení, chronické stavy revmatického a traumatického původu.

Postup rašelinového zábalu:

Rašelinové zábaly se doporučují aplikovat 3 krát týdně. K léčebné proceduře se používají znovu použitelné nosiče tepla, ty se před aplikací ohřejí ve vodní lázni 50°C – 63°C teplé ve speciálních ohřevech. Při pokojové teplotě se jednorázové rašelinové obklady přiloží na nosič tepla nepropustnou stranou. Jednorázový rašelinový zábal se přikládá vždy propustnou vrstvou (vlies)na pacienta, přičemž na druhé straně je ohřátý nosič tepla, který na začátku postupně prohřívá a dále udržuje požadovanou teplotu obkladu. Během 3 minut stoupá pozvolna teplota obkladu a zabraňuje tepelnému šoku. Pacient si postupně zvyká na léčebnou teplotu, která dosáhne 40°C na povrchu těla pacienta. Tuto teplotu si zábal s minimálním poklesem udrží po dobu celé procedury. Vlies je propustná fólie a nebrání přímému kontaktu peloidu s tělem. Pot pacienta se absorbuje do jednorázového rašelinového obkladu. Pokud lékař nedoporučí jinak, je doba trvání procedury 20 minut. Po ukončení procedury stačí pacienta otřít mokrou utěrkou. Rašelinový zábal je plně hygienický, jelikož se používá jednorázově. Nosič tepla se po proceduře opláchne a otře utěrkou a vloží zpět do teplé vodní lázně na cca 5 – 7 minut. Poté je nosič tepla znovu připraven k použití.

 

Laseroterapie 

Laserová terapie (LLLT Low-reactive Level Laser Therapy) je moderní a efektní fyzioterapeutická metoda využívající buněčné FOTOAKTIVACE. Využívá záření nízké výkonové hustoty. Dodávaná energie nezpůsobuje významnější termický ohřev tkáně. Metoda patří mezi neinvazní metody, které slouží ke zlepšení energetické bilance a k podpoře imunity organismu. Velmi dobré výsledky zařadily tuto terapii na významné místo mezi fyzioterapeutické léčebné metody. Metoda je dlouhodobě klinicky ověřená, bez návykovosti a vedlejších účinků.

Světlo laseru se od ostatních druhů světla výrazně odlišuje ve třech základních biotropních parametrech :

  • monochromatičnosti, přísné jednobarevnosti, která je nápadná čistotou barvy laserového paprsku
  • polarizaci, rovinné organizaci světelných kmitů; vyzařované světlo kmitá pouze v jednom směru
  • koherenci, přísné organizovanosti světelných kmitů v čase. Světelné částice na ozařovaný povrch dopadají v rytmických rázech s výraznou koncentrací energie.

Tyto tři faktory, sloučené v jednom paprsku, jsou vlastní příčinou vysoké terapeutické účinnosti laserového záření nízké intenzity při biostimulačním, protizánětlivém, analgetickém, bakteriocidním, viricidním, antiedematozním a vasodilatačním působení.

Indikace s dlouhodobě ověřenými klinicky pozitivními výsledky

Poúrazové kloubní změny (distorze, kontuze, pohmožděniny), hematomy, posttraumatické stavy, sinusitis, revmatická postižení, záněty šlach, záněty svalových pouzder, úponů, zánětlivá onemocnění Achilovy šlachy, záněty svalů, neurologická postižení, neuralgie, degenerativní kloubní postižení, bolesti krční páteře, degenerativní onemocnění páteře, revmatoidní polyartritida, coxartróza, epicondylitida, lumbalgie, ischialgie, ošetření jizev po extrakci, problémy se zuby moudrosti, kazy zubního krčku, afty, zvýšená citlivost zubů, , postraumatické obtíže, stav po extrakci zubu, parodontitida, dekubitus, nekroidní kožní procesy, popáleniny, chronické ekzémy, jizvy, různé kožní projevy (akne, oznobeniny, rhagády), neuralgie v obličeji, abscesy, ještě nezkeloidované jizvy, keloidní jizvy, bolestivé jizvy, kožní transplantát, herpes, psoriáza, migréna a jiné bolesti hlavy, pruritus vulvy, kolpitis benigní léze čípku, adnexitis, parametritis, pelvipathia, cystitis chron., močové inkontinence, akubodová a reflexní biostimulace, akupunktura.

 

Individuální léčebná tělesná výchova

Léčebná tělesná výchova (LTV) tvoří hlavní část náplně práce fyzioterapeuta. Na základě vyšetření a zhodnocení stavu pacienta stanoví fyzioterapeut diagnózu a stanoví rehabilitační plán. Ten pak realizuje s využitím prostředků pohybové, manuální a fyzikální terapie.

Cvičení je zaměřeno na správné držení těla, léčbu plochonoží, bolestí zad, terapii po úrazech, cévních mozkových příhodách a celkovou kondici. Pod vedením zkušeného fyzioterapeuta se můžete pokusit individuálně nebo skupinovou formou s využitím různých rehabilitačních pomůcek překonat sami sebe a zlepšit svůj zdravotní stav.

Součástí léčebné tělesné výchovy je instruktáž a zácvik pacienta a jeho rodinných příslušníků, individuální LTV pod dohledem na přístrojích, individuální, kondiční a analytické metody, nácvik lokomoce a mobility atd.

 

Reflexní a vazivová masáž je manuální léčebný zákrok na povrchu těla aplikovaný v místě druhotných, onemocněním reflexně vyvolaných změn.Technika reflexní masáže vychází z poznatků o změně kožní citlivosti při onemocnění v útrobách. Místem zásahu tudíž není primární nemocná tkáň nebo ústrojí. Reflexní masáž se liší od klasické technikou hmatů a místy aplikace.
Tuto proceduru provádějí kvalifikovaní fyzioterapeuté, kteří rozpoznají poruchy reflexně přenesené na lokality odlišné od místa vzniku v podkoží a ve svalech. Speciální reflexní masážní technikou potom řeší léčebný proces, který zpravidla potřebuje doléčení rehabilitačními metodami v rámci cvičení LTV.

Indikace k léčbě reflexními masážemi:

  • funkční a chronická organická onemocnění vnitřního ústrojí
  • onemocnění srdce (stenokardie, stavy po infarktu myokardu, stavy po operacích srdce)
  • choroby dýchacího ústrojí (chron. tracheobronchitida, spastická bronchitida, asthma bronchiale, stavy po pneumoniích, stavy po operacích plic)
  • choroby žaludku a tenkého střeva
  • choroby žlučových cest, žlučníku a jater
  • chor. vylučovacího systému
  • gynekol. choroby
  • neurologické choroby
  • cévní choroby
  • funkční, degenerativní a některé chronické revmatické choroby páteře a kloubů
  • poúrazové a pooperační stavy
  • vegetativní a endokrinní dysregulace